Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Moška vysvetľuje

K sporu štyroch športových zväzov a Slovenského olympijského výboru sa obšírne v odpovediach na niekoľko otázok vyjadruje Igor Moška, generálny sekretár STZ.
Čo bolo podstatou sporu?
Podstatou celého sporu, ktorý dnes SOV interpretuje ako svoje víťazstvo a „vyhodené peniaze“, je veľmi zle pripravené Valné zhromaždenie SOV, na ktorom sa volil prezident SOV a VV SOV. Je nesporný fakt, že olympijské zväzy nemali vo voľbách väčšinu a napriek našim upozorneniam bola porušená olympijská charta i samotné stanovy SOV.
Považujete rozhodnutie CAS za prehru a vyhodené peniaze, tak ako to interpretuje prezident SOV František Chmelár?
Nie, v žiadnom prípade to nepovažujem za prehru. Bolo treba jednoznačným spôsobom dať najavo, že sú tu športové subjekty, ktoré si ctia dodržiavanie základných právnych noriem a na obranu pravidiel sú ochotné ísť do vážneho sporu a obetovať nemalé finančné prostriedky.
Bolo nutné obrátiť sa priamo na Medzinárodný športový tribunál CAS?
Podľa výkladu právnikov stanovy SOV umožňovali takéto spory riešiť na civilnom súde alebo na CAS. Uprednostnili sme CAS, pretože je to športový súd a koná rýchlo. Aj keď je veľmi drahý. Právnici nás upozornili, že ak SOV bude chcieť robiť obštrukcie, vzhľadom na nejednoznačné stanovy SOV, môžu rozhodnutiu na CAS zabrániť. Čo sa aj, žiaľ, stalo. SOV sa nepostavil k sporu čestne. Nechcel rozhodnúť spor v rámci fair-play, nech rozhodne uznávaná športová autorita, kto má v spore pravdu. SOV chcel, aby CAS spor nerozhodla, pretože sa bál verdiktu, ktorý by s veľkou pravdepodobnosťou dal za pravdu nám. Poslal nás de facto na civilný sud.
Obrátite sa teda na civilný súd?
Nie. Trvalo by to veľmi dlho. A koniec koncov SOV aprílovou úpravou stanov, podľa ktorej už hlasovaciu väčšinu majú zväzy olympijských športov, nám dal v jednej dôležitej veci za pravdu.
Prezident SOV tvrdí, že ste mohli hľadať „kompromisy a riešenia v rámci športového hnutia.“ Súhlasíte?
Pán Chmelár veľmi dobre vie, že CAS priamo povedal, že zväzy sa nemohli odvolať na žiadnu inú domácu športovú autoritu len na CAS alebo civilný súd. Treba sa ho spýtať, prečo nechcel, aby spor vyriešil za 6 mesiacov športový tribunál CAS, ale domáci civilný súd, ktorý môže trvať roky. Ak bol presvedčený o svojej pravde, mal nechať rozhodnúť CAS. K tomu stačil súhlas SOV. Ten však SOV nedal.
Čo bude vaším cieľom ďalej?
Myslím, že sme vyslali športovému hnutiu veľmi dôležitý signál, že nedodržiavaniu pravidiel sa nebudeme mlčky prizerať, ale že sa ozveme, ak sa dejú veci, ktoré nie sú v poriadku. A čo ďalej? Budeme sa snažiť dať do súladu s Olympijskou chartou počet zväzov v olympijských športoch na Slovensku, pretože MOV ich má 35 a my v SOV ich máme stále 38. A nakoniec aj tento náš spor ukázal, že existujúce stanovy SOV sú zlé, nejednoznačne riešia niektoré dôležité veci a treba ich po dôkladnej diskusii v športovom hnutí, aj na základe aktuálneho rozhodnutia CAS, opraviť. O to sa budeme aktívne snažiť.

Mačej so singlovým titulom na ITF J30 v Maďarsku
Dominik Mačej získal titul vo dvojhre na medzinárodnom juniorskom turnaji ITF J30 v maďarskom Székesfehérvári. V slovenskom finále si v pozícii nasadenej trojky poradil s deviatkou pavúka Eliasom Kralom 6:1, 6:1. Pre pätnásťročného Mačeja je to vôbec prvý juniorský titul vo dvojhre na okruhu ITF. Jeden deblový získal už vlani.

Gombos o hlavnú v Ostrave
Norbert Gombos postúpil do finále kvalifikácie na challengeri 75 v Ostrave (91 250 eur, antuka vonku). V úvodnom eliminačnom kole zvíťazil v pozícii nasadenej desiatky nad domácim Dominikom Kellovským 6:2, 4:6, 7:5 za 155 minút. Zverenec trénera Ladislava Simona a kondičného Dávida Olasza si v súboji o postup do hlavnej súťaže zmeria sily s ďalším Čechom Michaelom Vrbenským.

Molčan v Antalyi s ďalším titulom
Alex Molčan (na snímke vľavo) získal titul vo dvojhre na turnaji ITF WTT M15 v tureckej Antalyi (15 000 USD, antuka vonku). Zverenec trénera Tibora Tótha a kondičného Dávida Olasza zvíťazil vo finále nad siedmym nasadeným Belgičanom Baileym Gillesom Arnaudom a hladko ho zdolal 6:0, 6:2 za 73 minút. Pre dvadsaťsedemročného hráča Národného tenisového centra, ktorého vlani sužovali zranenia a vynechal veľkú časť sezóny kvôli operácii zápästia a kolena, je to druhý titul v poradí, minulý týždeň sa rovnako tešil na podujatí v Antalyi.

Mihalíková aj Šramková vypadli
Tereza Mihalíková nepostúpila do druhého kola štvorhry na prestížnom turnaji WTA 1000 v Madride (7 854 000 eur, antuka vonku). Spolu s Britkou Oliviou Nichollsovou nestačili v úvodnom kole na štvrtú nasadenú taiwansko-lotyšskú dvojicu Su-Wei Hsieh, Jelena Ostapenková a podľahli jej 2:6, 2:6 za rovnú hodinu.

Pokorný v Ríme končí v semifinále
Lukáš Pokorný nezabojuje o titul vo štvorhre na challengeri 50 v Ríme (54 000 eur, antuka vonku). Po boku Španiela Oriola Rocu Batallu nestačili v semifinále na najvyššie nasadený taliansky pár Marco Bortolotti, Giorgio Ricca a podľahli mu vo vyrovnanom zápase 6:7(6), 5:7 za 103 minút. Zverenec trénera Ľubomíra Kurhajca a kondičného Pavla Šmelu sa v deblovom rebríčku ATP posunie na svoje kariérne maximum, v jeho onlajn vydaní figuruje na 206. pozícii.
FOTO: tenipo

Šramková v Madride prehrala
Rebecca Šramková nepostúpila do druhého kola dvojhry na prestížnom turnaji WTA 1000 v Madride (7 854 000 eur, antuka vonku). V úvodnom kole nestačila na artentínsku kvalifikantku Mariu Lourdes Carleovú a podľahla jej 3:6, 2:6 za 95 minút. Zverenka trénera Milana Martinca a kondičného Ladislava Olasza sa v španielskej metropole predstaví ešte vo štvorhre. Spolu s Poľkou Magdou Linetteovou nastúpia v prvom kole proti americko-gréckej dvojici Madison Keysová, Maria Sakkariová, ktorá v Madride štartuje vďaka voľnej karte.
FOTO: Marleen Fouchier