Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Mia: AO hodnotím veľmi pozitívne

Miu Pohánkovú na ceste za životným úspechom motivoval vlaňajší triumf Renáty Jamrichovej na Australian Open. Šestnásťročná hráčka Národného tenisového centra síce v juniorskej dvojhre v Melbourne nezopakovala víťazstvo krajanky, postup do semifinále však považuje za super výsledok. V súboji o titul iba tesne nestačila na šiestu nasadenú Američanku Kristinu Penickovú, ktorej vo vyorvnanom dueli podľahla 4:6, 6:4, 5:7 za 144 minút.
"Už som absolvovala všetky štyri juniorské grandslamy a najviac mi vyšiel práve Australian Open. Určite ma motivoval Renčin úspech, videla som ju na každom rohu, na každom plagáte. Bolo by niečo výnimočné, keby dve Slovenky za sebou vyhrali juniorskú dvojhru na Australian Open. Aj keď sa mi to nepodarilo, turnaj hodnotím veľmi pozitívne," uviedla zverenka trénera Róberta Gašparetza a kondičného Kristiána Cupáka na pondelňajšej tlačovej konferencii.
Pohánková v náročných zápasoch ukázala veľkú mentálnu silu. "Dokázala som otočiť tri duely za sebou. Už v prvom kole som bola dve loptičky od vyradenia, no nevzdala som sa a bojovala až do konca. Škoda semifinálovej prehry so šiestou nasadenou Američankou Kristinou Penickovou. V druhom sete som otočila z 1:4 a v treťom dejstve viedla 3:0. Bol to boj o každú loptičku, napokon koncovku lepšia zvládla súperka. Asi si to zaslúžila."
Mia si užíva atmosféru na veľkých turnajoch. "Na veľkých kurtoch sa mi hrá dobre. Sú tam žičliví fanúšikovia, ktorí povzbudzujú obe hráčky. Vždy ma motivuje, keď viem, že na týchto dvorcoch hrali svoje zápasy tie najväčšie hviezdy. Počas Australian Open som bola povzbudiť Rebeccu Šramkovú v súboji proti svetovej dvojke Poľke Ige Swiatekovej. Bol to zážitok. Každý grandslam má niečo do seba, najviac sa mi asi páči Roland Garros."
Podľa Gašparetza Pohánková zúročila kvalitnú prípravu. "V úvode januára absolvovala Mia prípravný turnaj v Traralgone. Mali sme tri dni na aklimatizáciu a na to, aby si zvykla na austrálske podnebie. Povrch bol podobný ako v Melbourne. Už tam Mia ukázala, že je v dobrej pohode. Na Australian Open som na nej videl, že chce na tomto grandslame niečo uhrať, náročné zápasy zvládla po mentálnej stránke. V tom vidím u nej najväčší posun. Bola koncentrovaná na svoj výkon. Určite je to prísľub pred ďalšími tohtoročnými juniorskými grandslamovými turnajmi," zdôraznil Gašparetz.
Pohánkovej vystúpenie ocenil aj prezident Slovenského tenisového zväzu Miloslav Mečíř. "Gratulujem Mii ku krásnym výkonom a skvelej reprezentácii Slovenska. Byť v semifinále grandslamu je super úspech. Verím, že Mia má pred sebou sľubnú kariéru, máme sa na čo tešiť. Bola dobre pripravená, čo je veľká záluha jej trénera Roba Gašparetza. Nezľakla sa veľkých mien a náročných zápasov," povedal na adresu vlaňajšej víťazky bratislavského turnaja J&T Banka Slovak Open. (stz, tasr)
FOTO: tasr/Pavel Neubauer
Fotogaléria

Mačej so singlovým titulom na ITF J30 v Maďarsku
Dominik Mačej získal titul vo dvojhre na medzinárodnom juniorskom turnaji ITF J30 v maďarskom Székesfehérvári. V slovenskom finále si v pozícii nasadenej trojky poradil s deviatkou pavúka Eliasom Kralom 6:1, 6:1. Pre pätnásťročného Mačeja je to vôbec prvý juniorský titul vo dvojhre na okruhu ITF. Jeden deblový získal už vlani.

Gombos o hlavnú v Ostrave
Norbert Gombos postúpil do finále kvalifikácie na challengeri 75 v Ostrave (91 250 eur, antuka vonku). V úvodnom eliminačnom kole zvíťazil v pozícii nasadenej desiatky nad domácim Dominikom Kellovským 6:2, 4:6, 7:5 za 155 minút. Zverenec trénera Ladislava Simona a kondičného Dávida Olasza si v súboji o postup do hlavnej súťaže zmeria sily s ďalším Čechom Michaelom Vrbenským.

Molčan v Antalyi s ďalším titulom
Alex Molčan (na snímke vľavo) získal titul vo dvojhre na turnaji ITF WTT M15 v tureckej Antalyi (15 000 USD, antuka vonku). Zverenec trénera Tibora Tótha a kondičného Dávida Olasza zvíťazil vo finále nad siedmym nasadeným Belgičanom Baileym Gillesom Arnaudom a hladko ho zdolal 6:0, 6:2 za 73 minút. Pre dvadsaťsedemročného hráča Národného tenisového centra, ktorého vlani sužovali zranenia a vynechal veľkú časť sezóny kvôli operácii zápästia a kolena, je to druhý titul v poradí, minulý týždeň sa rovnako tešil na podujatí v Antalyi.

Mihalíková aj Šramková vypadli
Tereza Mihalíková nepostúpila do druhého kola štvorhry na prestížnom turnaji WTA 1000 v Madride (7 854 000 eur, antuka vonku). Spolu s Britkou Oliviou Nichollsovou nestačili v úvodnom kole na štvrtú nasadenú taiwansko-lotyšskú dvojicu Su-Wei Hsieh, Jelena Ostapenková a podľahli jej 2:6, 2:6 za rovnú hodinu.

Pokorný v Ríme končí v semifinále
Lukáš Pokorný nezabojuje o titul vo štvorhre na challengeri 50 v Ríme (54 000 eur, antuka vonku). Po boku Španiela Oriola Rocu Batallu nestačili v semifinále na najvyššie nasadený taliansky pár Marco Bortolotti, Giorgio Ricca a podľahli mu vo vyrovnanom zápase 6:7(6), 5:7 za 103 minút. Zverenec trénera Ľubomíra Kurhajca a kondičného Pavla Šmelu sa v deblovom rebríčku ATP posunie na svoje kariérne maximum, v jeho onlajn vydaní figuruje na 206. pozícii.
FOTO: tenipo

Šramková v Madride prehrala
Rebecca Šramková nepostúpila do druhého kola dvojhry na prestížnom turnaji WTA 1000 v Madride (7 854 000 eur, antuka vonku). V úvodnom kole nestačila na artentínsku kvalifikantku Mariu Lourdes Carleovú a podľahla jej 3:6, 2:6 za 95 minút. Zverenka trénera Milana Martinca a kondičného Ladislava Olasza sa v španielskej metropole predstaví ešte vo štvorhre. Spolu s Poľkou Magdou Linetteovou nastúpia v prvom kole proti americko-gréckej dvojici Madison Keysová, Maria Sakkariová, ktorá v Madride štartuje vďaka voľnej karte.
FOTO: Marleen Fouchier