Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Úspešné prvé desaťročie NTC

Na začiatku boli tri magické písmená: NTC – Národné tenisové centrum. A vízia ľudí, ktorí sa dokázali zapáliť pre vec a svoju predstavu aj realizovať. Národné tenisové centrum bolo slávnostne otvorené 18. septembra 2003. V týchto dňoch zavŕši prvú, veľmi úspešnú desaťročnicu svojho fungovania. Pri myšlienke a jej realizácii zohral Igor MOŠKA, generálny sekretár STZ, kľúčovú úlohu.
Ako si spomínate na to, čo výstavbe NTC predchádzalo?
Celý proces sa začal tým, že sme na prelome storočí mali vynikajúcich mladých hráčov, ktorí dostali slovenský tenis medzi najlepšie tímy na svete v Davis Cupe a Fed Cupe. Táto generácia hráčov - Kučera, Krošlák, Hrbatý, Hantuchová, Husárová, Nagyová, Suchá - pomohla nášmu tenisu do širšej svetovej špičky a my sme sa na STZ každoročne stretávali s problémom, kde hrať stretnutia reprezentácie. Najprv sme putovali po zimných štadiónoch na Slovensku, neskôr sme väčšinu stretnutí hrali v Inchebe, čo nás stálo veľa peňazí a vždy sme potrebovali od ITF výnimku.
Išli ste pred spustením projektu NTC niekde po príklady ako to urobiť?
Cestoval som po svete, videl som ako to robia vyspelé tenisové federácie. Vedel som, že slovenský tenis by si po skvelých výsledkoch, v tom čase ešte perspektívnych mladých hráčov, zaslúžil čosi také ako mal československý tenis na Štvanici. Projekt sme pripravili a vládu sme o podporu požiadali až po tom, čo sme mali výsledky. Vtedy sme si to aj zaslúžili.
Spomínate si ako ste celý projekt odštartovali?
Začali sme, pochopiteľne, architektonickou súťažou. Prihlásili sa nám autori piatich návrhov, z ktorých vyhral návrh z dielne renomovanej dvojice Droppa – Cvengrošová. Vytvorili sme maketu, s ňou som sa vybral za všetkými vtedajšími ministrami, aby som získal ich podporu. Samozrejme, argumentoval som výsledkami slovenského tenisu a perspektívou hráčov. Vláda Mikuláša Dzurindu roku 2001 projekt schválila a okamžite sme začali s výstavbou. Projekt stál vyše 21 miliónov eur, čosi viac ako polovicu sme dostali od štátu a druhú časť financoval STZ z vlastných zdrojov, čiže z bankového úveru. Nedostali sme teda od štátu všetko, ako sa to v tom čase mnohí snažili interpretovať.
Výstavba mala v začiatkoch dosť neprajníkov.
S tým sme sa ťažko vyrovnávali. Žiaľ, projekt NTC sa stal vtedy aj témou politického boja. To by sa so športom spájať nemalo. Neznechutilo nás to. Výstavbu sme zvládli a ja si s odstupom desiatich rokov rád spomínam, ako sme NTC presne v tomto septembrovom čase otvárali. V procese výstavby NTC a jeho spochybňovania nám veľmi pomohlo víťazstvo družstva žien v Pohári federácie. Našťastie sme roku 2002 hrali v Maspalomase a nie doma, lebo by sme finále nemali kde usporiadať. Ale to bola najlepšia odpoveď všetkým kritikom, že tenis si takýto stánok zaslúži. Mali sme najlepšie družstvo na svete!
Slovenský tím privítal na prvé stretnutie v NTC reprezentáciu USA, najúspešnejšie družstvo daviscupovej histórie. Bol to naozaj atraktívny súper.
Nemohli sme si želať zaujímavejšieho. Navyše Američania mali v pozícii lídra čerstvého víťaza US Open a svetovú jednotku Andyho Roddicka. Pamätám si, že NTC bolo skolaudované asi dva týždne pred stretnutím s USA a do poslednej chvíle sme nevedeli, či to stihneme. NTC sme otvorili pod otvorenou strechou a na prvý zápas Hrbatý – Roddick sme mali vypredané. V hale bola skvelá atmosféra, Dominik zdolal svetovú jednotku, takže lepší štart sme si nemohli želať. Je pravda, že sme stretnutie s USA prehrali, ale pre Dominika sa začala éra víťazstiev v jeho tenisovej obývačke – ako sám nazval centrálny dvorec NTC.
V tom čase asi bolo aj pre vás nepredstaviteľné, že sa raz NTC stane dejiskom daviscupového finále...
Rok 2005 bol krásny. Málokedy sa stáva, aby v Davis Cupe vyšli všetky stretnutia doma. Mali sme v tomto veľké šťastie. Priaznivci tenisu v ten rok videli v NTC celú plejádu hviezd. Zdolali sme postupne Nemecko, Španielsko, Holandsko, Argentínu a diváci videli Haasa, Nalbandiana, Coriu, Nadala, Ljubičiča... Prvý raz som si vtedy uvedomil aké prezieravé bolo roku 2000 rozhodnutie o výstavbe NTC.
Keď hovoríme o NTC, nemyslíme len na objekt, ale aj na centrum výchovy talentov.
Cieľ organizovať turnaje a stretnutia v dôstojnom stánku sa naplnil. Druhou výzvou bolo naplniť centrum zmysluplnou prácou s mládežou a reprezentantmi. Mali sme už profesionálov ako boli Kučera, Hrbatý, Hantuchová, ktorí sa už mohli so svojimi tímami pripravovať v NTC. Oveľa náročnejšie bolo vychovať ich nasledovníkov. Títo hráči boli podporovaní rodičmi a súkromnými sponzormi, lebo zväz v tom čase na ich podporu ešte nemal. Potom však prišlo obdobie, keď sa sponzori vyslovene stratili. A tak záchrana v podobe NTC prišla v hodine dvanástej.
Ste s výsledkami NTC a so súčasným stavom spokojný?
Ak by spomínaná záchrana v podobe NTC neprišla, možno by sme v pavúku US Open nedávno nevideli 8 slovenských hráčov. Z nich šestica svoj talent rozvíjala v NTC. Týchto šesť hráčov – Lacko, Kližan, Martin, Rybáriková, Čepelová, Schmiedlová – by bez pomoci STZ a NTC drahý prechod od úspešných juniorov medzi úspešných profesionálov nezvládlo. NTC máme desať rokov. Znamená to, že za každých poldruha roka nám centrum vyprodukuje jedného hráča prvej svetovej stovky. A to je fantastický výsledok!
FAKTY O NÁRODNOM TENISOVOM CENTRE
NTC bolo postavené za 21 miliónov 484-tisíc eur * Z tohto objemu predstavovali 55 percent dotácie zo štátneho rozpočtu * Zvyšnú časť financuje STZ prostredníctvom dcérskej spoločnosti NTC z dlhodobého bankového úveru (40 percent) a ostatných dlhodobých záväzkov (5 percent) * NTC spláca ročne 573-tisíc eur, splátky sú rozložené do roku 2021 * Pri prevádzke NTC sú naplnené štyri základné ciele, ktoré vláda SR stanovila ako podmienku na uvoľnenie dotácie: usporiadanie stretnutí reprezentácie v Davis Cupe a Fed Cupe, celoročná príprava tenisových reprezentantov a talentovanej mládeže, schopnosť pokryť z vlastnej činnosti prevádzkové náklady, využívanie haly aj pre iné športy * Zariadenie spĺňa aj dve základné podmienky vstupu hlavného mesta do projektu NTC: športovanie verejnosti (v čase 16.00 – 22.00), využívanie haly na kultúrne a spoločenské podujatia * V rokoch 2003 - 2013 sa uskutočnilo v NTC viac ako 300 spoločenských, kultúrnych a športových podujatí.
Fotogaléria

Mačej so singlovým titulom na ITF J30 v Maďarsku
Dominik Mačej získal titul vo dvojhre na medzinárodnom juniorskom turnaji ITF J30 v maďarskom Székesfehérvári. V slovenskom finále si v pozícii nasadenej trojky poradil s deviatkou pavúka Eliasom Kralom 6:1, 6:1. Pre pätnásťročného Mačeja je to vôbec prvý juniorský titul vo dvojhre na okruhu ITF. Jeden deblový získal už vlani.

Gombos o hlavnú v Ostrave
Norbert Gombos postúpil do finále kvalifikácie na challengeri 75 v Ostrave (91 250 eur, antuka vonku). V úvodnom eliminačnom kole zvíťazil v pozícii nasadenej desiatky nad domácim Dominikom Kellovským 6:2, 4:6, 7:5 za 155 minút. Zverenec trénera Ladislava Simona a kondičného Dávida Olasza si v súboji o postup do hlavnej súťaže zmeria sily s ďalším Čechom Michaelom Vrbenským.

Molčan v Antalyi s ďalším titulom
Alex Molčan (na snímke vľavo) získal titul vo dvojhre na turnaji ITF WTT M15 v tureckej Antalyi (15 000 USD, antuka vonku). Zverenec trénera Tibora Tótha a kondičného Dávida Olasza zvíťazil vo finále nad siedmym nasadeným Belgičanom Baileym Gillesom Arnaudom a hladko ho zdolal 6:0, 6:2 za 73 minút. Pre dvadsaťsedemročného hráča Národného tenisového centra, ktorého vlani sužovali zranenia a vynechal veľkú časť sezóny kvôli operácii zápästia a kolena, je to druhý titul v poradí, minulý týždeň sa rovnako tešil na podujatí v Antalyi.

Mihalíková aj Šramková vypadli
Tereza Mihalíková nepostúpila do druhého kola štvorhry na prestížnom turnaji WTA 1000 v Madride (7 854 000 eur, antuka vonku). Spolu s Britkou Oliviou Nichollsovou nestačili v úvodnom kole na štvrtú nasadenú taiwansko-lotyšskú dvojicu Su-Wei Hsieh, Jelena Ostapenková a podľahli jej 2:6, 2:6 za rovnú hodinu.

Pokorný v Ríme končí v semifinále
Lukáš Pokorný nezabojuje o titul vo štvorhre na challengeri 50 v Ríme (54 000 eur, antuka vonku). Po boku Španiela Oriola Rocu Batallu nestačili v semifinále na najvyššie nasadený taliansky pár Marco Bortolotti, Giorgio Ricca a podľahli mu vo vyrovnanom zápase 6:7(6), 5:7 za 103 minút. Zverenec trénera Ľubomíra Kurhajca a kondičného Pavla Šmelu sa v deblovom rebríčku ATP posunie na svoje kariérne maximum, v jeho onlajn vydaní figuruje na 206. pozícii.
FOTO: tenipo

Šramková v Madride prehrala
Rebecca Šramková nepostúpila do druhého kola dvojhry na prestížnom turnaji WTA 1000 v Madride (7 854 000 eur, antuka vonku). V úvodnom kole nestačila na artentínsku kvalifikantku Mariu Lourdes Carleovú a podľahla jej 3:6, 2:6 za 95 minút. Zverenka trénera Milana Martinca a kondičného Ladislava Olasza sa v španielskej metropole predstaví ešte vo štvorhre. Spolu s Poľkou Magdou Linetteovou nastúpia v prvom kole proti americko-gréckej dvojici Madison Keysová, Maria Sakkariová, ktorá v Madride štartuje vďaka voľnej karte.
FOTO: Marleen Fouchier