• TIPOS
  • PEUGEOT
  • J&T BANKA
  • COOP JEDNOTA
  • ADIFEX

Wimbledon zakázal štart Rusov a Bielorusov

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Wimbledon zakázal štart Rusov a Bielorusov

 
news img

Organizátori grandslamového Wimbledonu zakázali štart ruským a bieloruským tenistom na tohtoročnej edícii turnaja. Tí sa nebudú môcť zúčastniť ani na ďalších britských trávnatých podujatiach. Dôvodom je ruská vojenská invázia na Ukrajinu, ktorú Bielorusko podporuje. Asociácia tenisových profesionálov (ATP) s rozhodnutím nesúhlasí a označila ho za neférové.

"Vzhľadom na okolnosti neodôvodnenej a bezprecedentnej ozbrojenej agresie by bolo neakceptovateľné, aby ruský režim benefitoval z účasti ruských a bieloruských hráčov. Preto musíme s hlbokou ľútosťou oznámiť náš zámer, že odmietneme prihlášky od ruských a bieloruských hráčov na Wimbledon," uviedli organizátori vo svojom stanovisku.

O prestížne podujatie tak prídu, okrem iných, aj druhý hráč svetového rebríčka Daniil Medvedev, ôsmy Andrej Rubľov, štvorka rebríčka WTA Arina Sobolenková z Bieloruska, pätnástka Anastasia Pavľučenkovová či osemnástka Victoria Azarenková. Tohtoročný grandslamový turnaj sa odohrá od 27. júna do nedele 10. júla.

Tenisoví organizátori krátko po začiatku vojny zakázali účasť Rusku a Bielorusku na Davisovom pohári a Pohári Billie-Jean Kingovej. Medzinárodná tenisová federácia (ITF) zároveň pozastavila členstvo Ruskej a Bieloruskej tenisovej federácii. Ruskí a bieloruskí hráči však mohli štartovať individuálne na turnajoch ATP a WTA pod neutrálnou vlajkou.

Podľa The Times sa vedenie Wimbledonu po takmer dvojmesačných debatách rozhodlo pre zákaz účasti ruských a bieloruských tenistov, než by malo urobiť kompromisné riešenie navrhované britskou vládou. Podľa neho mali hráči podpísať vyhlásenie, že nebudú robiť komentáre na podporu ruského prezidenta Vladimira Putina. Podľa organizátorov turnaja by však podpis takéhoto vyhlásenia mohol mať negatívny vplyv na rodiny hráčov. Zákaz platí pre všetky trávnaté turnaje v lete v Británii. Predstavitelia Lawn Tennis Association (LTA) už minulý týždeň vyhlásili, že budú nasledovať príklad Wimbledonu.

Asociácia tenisových profesionálov (ATP) s verdiktom organizátorov nesúhlasí. "Sme presvedčení, že jednostranné rozhodnutie Wimbledonu a LTA vylúčiť hráčov z Ruska a Bieloruska z tohtoročných trávnatých turnajov je neférové a má potenciál stanoviť zničujúci precedens pre tenis," uviedla ATP vo svojom stanovisku. Sklamanie nad rozhodnutím organizátorov Wimbledonu vyjadrili aj predstavitelia ženského okruhu WTA: "Sme veľmi sklamaní z rozhodnutia zakázať športovcom z Ruska a Bieloruska súťažiť na trávnatých podujatiach v Spojenom kráľovstve. Fundamentálnym princípom WTA je, že športovci sa môžu zúčastniť na profesionálnych tenisových podujatiach na základe výkonov bez akejkoľvek formy diskriminácie." (tasr)
  

 

Vložené: 20. 04. 2022       Kategória: Aktuality
 
news img

Mačej so singlovým titulom na ITF J30 v Maďarsku

Dominik Mačej získal titul vo dvojhre na medzinárodnom juniorskom turnaji ITF J30 v maďarskom Székesfehérvári. V slovenskom finále si v pozícii nasadenej trojky poradil s deviatkou pavúka Eliasom Kralom 6:1, 6:1. Pre pätnásťročného Mačeja je to vôbec prvý juniorský titul vo dvojhre na okruhu ITF. Jeden deblový získal už vlani.

27. 04. 2025
Aktuality Více zde
 
news img

Gombos o hlavnú v Ostrave

Norbert Gombos postúpil do finále kvalifikácie na challengeri 75 v Ostrave (91 250 eur, antuka vonku). V úvodnom eliminačnom kole zvíťazil v pozícii nasadenej desiatky nad domácim Dominikom Kellovským 6:2, 4:6, 7:5 za 155 minút. Zverenec trénera Ladislava Simona a kondičného Dávida Olasza si v súboji o postup do hlavnej súťaže zmeria sily s ďalším Čechom Michaelom Vrbenským.

27. 04. 2025
Aktuality Více zde
 
news img

Molčan v Antalyi s ďalším titulom

Alex Molčan (na snímke vľavo) získal titul vo dvojhre na turnaji ITF WTT M15 v tureckej Antalyi (15 000 USD, antuka vonku). Zverenec trénera Tibora Tótha a kondičného Dávida Olasza zvíťazil vo finále nad siedmym nasadeným Belgičanom Baileym Gillesom Arnaudom a hladko ho zdolal 6:0, 6:2 za 73 minút. Pre dvadsaťsedemročného hráča Národného tenisového centra, ktorého vlani sužovali zranenia a vynechal veľkú časť sezóny kvôli operácii zápästia a kolena, je to druhý titul v poradí, minulý týždeň sa rovnako tešil na podujatí v Antalyi.

27. 04. 2025
Aktuality Více zde
 
news img

Mihalíková aj Šramková vypadli

Tereza Mihalíková nepostúpila do druhého kola štvorhry na prestížnom turnaji WTA 1000 v Madride (7 854 000 eur, antuka vonku). Spolu s Britkou Oliviou Nichollsovou nestačili v úvodnom kole na štvrtú nasadenú taiwansko-lotyšskú dvojicu Su-Wei Hsieh, Jelena Ostapenková a podľahli jej 2:6, 2:6 za rovnú hodinu. 

25. 04. 2025
Aktuality Více zde
 
news img

Pokorný v Ríme končí v semifinále

Lukáš Pokorný nezabojuje o titul vo štvorhre na challengeri 50 v Ríme (54 000 eur, antuka vonku). Po boku Španiela Oriola Rocu Batallu nestačili v semifinále na najvyššie nasadený taliansky pár Marco Bortolotti, Giorgio Ricca a podľahli mu vo vyrovnanom zápase 6:7(6), 5:7 za 103 minút. Zverenec trénera Ľubomíra Kurhajca a kondičného Pavla Šmelu sa v deblovom rebríčku ATP posunie na svoje kariérne maximum, v jeho onlajn vydaní figuruje na 206. pozícii.

FOTO: tenipo

25. 04. 2025
Aktuality Více zde
 
news img

Šramková v Madride prehrala

Rebecca Šramková nepostúpila do druhého kola dvojhry na prestížnom turnaji WTA 1000 v Madride (7 854 000 eur, antuka vonku). V úvodnom kole nestačila na artentínsku kvalifikantku Mariu Lourdes Carleovú a podľahla jej 3:6, 2:6 za 95 minút. Zverenka trénera Milana Martinca a kondičného Ladislava Olasza sa v španielskej metropole predstaví ešte vo štvorhre. Spolu s Poľkou Magdou Linetteovou nastúpia v prvom kole proti americko-gréckej dvojici Madison Keysová, Maria Sakkariová, ktorá v Madride štartuje vďaka voľnej karte.

FOTO: Marleen Fouchier

23. 04. 2025
Aktuality Více zde