• PEUGOT
  • NADACIA SPP
  • AXA
  • J&T BANKA
  • COOP JEDNOTA

Rozhovor I. Mošku pre HN

Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Rozhovory » Rozhovor I. Mošku pre HN

 
news img

Hospodárske noviny priniesli vo štvrtkovom vydaní rozhovor s generálnym sekretárom Slovenského tenisového zväzu Igorom Moškom, ktorý vám prinášame v plnom znení. Dozviete sa v ňom informácie o aktuálnom stave slovenského tenisu, o dopade koronakrízy na fungovanie STZ, ako aj mnoho ďalších zaujímavých postrehov a faktov.

Na prebiehajúcom US Open dohrali slovenskí zástupcovia už po štyroch dňoch. Je to reálny obraz nášho súčasného tenisu?
Účinkovanie našich tenistov na tohtoročnom US Open nemôžeme považovať za úplne vydarené. Na druhej strane nebolo ani neúspešné. Mali sme troch mužov v hlavnej súťaži, pričom Norbert Gombos postúpil premiérovo na grandslamovom podujatí medzi najlepších 64 hráčov. A treba si tiež uvedomiť, že nahradiť odchod takých hráčok ako Cibulková respektíve Rybáriková, nejde zo dňa na deň. Pred US Open sa v NY uskutočnil turnaj kategórie Masters ako náhrada za Cincinnati, kde Viktória Kužmová postúpila do semifinále vo štvorhre, čo je veľký úspech.

V minulosti hráči ako Hrbatý, Kučera či Hantuchová s Cibulkovou končili až v neskoršej turnajovej fáze. Aktuálne však Slovensku chýba tenista svetových parametrov. Prečo?
Áno, momentálne nemáme hráča rebríčkovo atakujúceho svetovú dvadsiatku, ale máme 6 mužov (Martin, Gombos, Kovalík, Kližan, Lacko, Horanský), ktorí majú potenciál sa presadiť hlbšie do Top 100 rebríčka ATP. Verím, že v krátkom čase sa to 2-3 podarí a uhrajú aj nejaký dobrý výsledok na grandslame. Rovnako to platí u žien pre Viktóriu Kužmovú, Annu Karolínu Schmiedlovú, Rebeccu Šramkovú, Kristínu Kučovú, Janu Čepelovú. Málokto si ale uvedomuje, že za posledných 15 rokov sa v tenise svetová konkurencia nesmierne zvýšila. O body do rebríčka ATP či WTA bojuje cca 10-tisíc profesionálov. Predtým, desať rokov späť, to bola polovica. A keďže sme malá krajina, bude pre nás stále ťažšie produkovať hviezdy svetového formátu s takou pravidelnosťou ako kedysi. Bude úspech, keď náš hráč prenikne aspoň do svetovej päťdesiatky rebríčka ATP alebo WTA. Tenis je globálny šport, hrá sa na dobrej úrovni v cca 100 krajinách sveta, na všetkých svetadieloch. Na Slovensku talenty vyberáme z 5000 detí. Veľké krajiny pracujú s úplne inými počtami, desaťnásobne až stonásobne väčšími.

Kade teda vedie cesta nadviazať na predošlé úspechy?
Dlhodobo treba plniť dva ciele. Prvým je zvyšovanie členskej základne detí, druhým veľmi dobrá práca s talentami.

Ako sa to zväzu darí?
Prvý cieľ sa nám darí plniť veľmi dobre, od roku 2016 do roku 2019 sa nám podarilo zväčšiť našu členskú základňu registrovaných hráčov o cca 30%, zo 4 800 na 6 100. Tento nárast tvoria hlavne deti. Je veľmi dobre, že rodičia chcú dávať deti na tenis, že je oň záujem. Problém je, že kým pred desiatimi rokmi 80% rodičov chcelo, aby z ich detí bol nový Kučera, Hrbatý, Hantuchová či Cibulková, dnes 80% rodičov chce iba to, aby sa deti naučili hrať tenis, pravidelne športovali. Ale nechcú zo svojich detí mať profesionálnych športovcov. A cesta k úspešnému tenistovi si vyžaduje nesmiernu obetu rodičov (obetovanie dovolenky, žiadne voľné víkendy, len chodiť s deťmi na turnaje a tréningy). Takýchto rodičov je stále menej. Ale detí máme stále viac, čiže tenis nie je v žiadnej kríze. Práve naopak, rozvíja sa veľmi dobre v 200 kluboch po celom Slovensku.

A čo druhý cieľ - veľmi dobre pracovať s talentami?
Práve kvôli tomuto cieľu sme pred sedemnástimi rokmi postavili Národné tenisové centrum v Bratislave. Aby sme mali kde hrať reprezentačné zápasy v Davis Cupe a vo Fed Cupe a zároveň aby sa stalo miestom prípravy najväčších talentov z celého Slovenska s cieľom vychovať z nich úspešných profesionálov, reprezentantov Slovenska.

Ale občas zaznievajú aj kritické hlasy na prácu trénerov v NTC...
Pozrite sa, tenis je individuálny šport a vždy bude niekto nespokojný. Ale fakty sú jasné. Trénerský tím v NTC na čele s najväčšími trénerskými osobnosťami na Slovensku (Mečíř, Kučera, Kurhajec, Martinec, Simon, Tóth, Sabovčík, Zathurecký, Huber) dosiahol zo svojimi zverencami za sedemnásť rokov 4 juniorské grandslamové finále (Magdaléna Rybáriková, Anna Karolína Schmiedlová, Kristína Schmiedlová, Viktória Kužmová) a 2 víťazstvá na juniorskom grandslame -  Martin Kližan (Roland Garros) a Kristína Kučová (US Open). Z 30 juniorov a 26 junioriek, ktorí za 17 rokov prišli do NTC s cieľom dostať sa do Top 100 ATP a WTA  a prešli viacročnou prípravou, sa to podarilo 6 mužom a 8 ženám, t.j. každý piaty junior a každá tretia juniorka, ktorí prešli prípravou v NTC, sa stali úspešnými profesionálmi. Efektivitu práce s talentami hodnotí aj Medzinárodná tenisová federácia ITF a v tomto ukazovateli zaradila Slovensko medzi 10 najlepších krajín na svete. Čiže NTC pracuje s talentami veľmi dobre.

Koľko hráčov sa aktuálne pripravuje v NTC?
Momentálne 12 mužov a juniorov a 12 žien a junioriek. Práve preto, že chceme vytvoriť podmienky viacerým talentom, STZ prijal rozhodnutie postaviť NTC v Košiciach, pretože na východe Slovenska nám rastie veľmi veľa talentov. Treba im vytvoriť podmienky, aby sa nemuseli sťahovať do Bratislavy.

Zhruba pred dvomi mesiacmi sa do STZ oprel prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel. Vyčíta vám, že napriek štvormiliónovej dotácii od štátu nedosahujete adekvátne športové výsledky, no peniaze máte takpovediac aj tak garantované.
Pán Siekel nemal úplné informácie a neskôr sa aj nášmu prezidentovi Tiborovi Mackovi ospravedlnil. Momentálne síce nemáme také skvelé výsledky ako v minulosti, ale vo Fed Cupe sme po marcovom víťazstve nad Veľkou Britániou postúpili na finálový turnaj MS družstiev medzi najlepších 12 tímov sveta. V juniorskom tenise Slovensko obsadilo podľa hodnotenia Európskej tenisovej asociácie za rok 2019 výborné 5. miesto. Skvelé výsledky dosahuje Filip Polášek vo štvorhre. Takže stále má tenis aj veľmi dobré výsledky. A hlavne má perspektívu, pretože v juniorských kategóriách nám rastú veľké talenty (napríklad Peter Benjamín Privara, Peter Naď, Nikola Daubnerová, Nina Vargová a iní).

Koronakríza nabúrala mnohé rozpočtové či investičné plány. Museli ste aj vy upravovať rozpočet smerom nadol?
Odhadovaný výpadok príjmov pre STZ je okolo 500 až 600-tisíc eur. Neuskutočnil sa jesenný Davis Cup ani Fed Cup v Budapešti, rušili sa nám podujatia v NTC. Tieto výpadky sme sa však rozhodli hradiť z našich rezerv a dotácie pre hráčov aj kluby sme zachovali. Tu by som chcel povedať, že STZ pokračuje v masívnej podpore klubov, ktorá vzrástla  zo 150-tisíc ročne v roku 2016 na 900-tisíc v roku 2020. Podobne aj podpora talentov, ktorá vzrástla päťnásobne z 50-tisíc v roku 2016 na vyše 300-tisíc eur v roku 2020. Kluby majú nastavené správne motivácie - mať veľa detí a výsledky - a za to sú odmeňované, podobne ako to nastavil zákon o športe v roku 2016 pre športové zväzy. Ten systém považujeme za dobrý, pretože dáva štátne dotácie za niečo a nie na niečo. Čiže všetky zväzy vedia, že podľa toho ako naplnia verejný záujem v športe, čo je reprezentácia Slovenska a počet športovcov do 23 rokov, podľa toho im bude stanovená štátna dotácia. Tento systém považujeme za správny a podporujeme ho.  

Zväz pripravil počas posledných týždňov sériu piatich domácich turnajov Peugeot Tennis Tour 2020 by Fortuna. Koľko vás táto séria vyšla?
Séria stála 125-tisíc eur. Na odmeny hráčov išlo sto tisíc a zvyšných 25-tisíc si podelilo päť organizátorských klubov. Myslím si, že to bol veľmi dobrý impulz pre rozvoj domáceho tenisu. Chceli sme v týchto ťažkých časoch dať šancu zápasovej konfrontácie našim top hráčom a juniorom na turnajoch vo všetkých regiónoch Slovenska.

Tradičným podujatím je aj novembrový turnaj Peugeot Slovak Open v NTC. Bude sa konať aj tento rok?
Áno, chceli by sme ho usporiadať. V tejto chvíli bez divákov. Veríme v kvalitnú medzinárodnú účasť a šancu dostanú aj naše talenty, pre ktoré je to možnosť získať body do svetového rebríčka ATP.

UMIESTNENIE SLOVENSKA V REBRÍČKU TENNIS EUROPE MEDZI PROFESIONÁLMI A JUNIORMI ZA ROK 2019

 

Vložené: 10. 09. 2020       Kategória: Rozhovory
 
news img

Rozhovory o tenise - T. Macko

V novej časti pravidelnej relácie Rozhovory o tenise sme tentokrát privítali prezidenta Slovenského tenisového zväzu Tibora Macka. Témou dnešného dielu bolo zhodnotenie pomaly sa končiacej letnej sezóny, vypichnutie rozdielov oproti bežným sezónam a pozitíva a negatíva, ktorá táto špeciálna situácia zavinená pandémiou koronavírusu priniesla. Tibor Macko zároveň zhodnotil letné majstrovstvá Slovenska a porozprával o akcii Detský Davis Cup a Fed Cup, ktorá ma aktuálne vo vekovej kategórii do 10 rokov za sebou oblastné kolá.

10. 09. 2020
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - I. Moška

Témou ďalšej časti Rozhovorov o tenise bolo hodnotenie série Peugeot Tennis Tour 2020 by Fortuna. Generálny sekretár STZ Igor Moška sa v štúdiu okrem toho venoval aj vplyvom pandémie koronavírusu na ekonomickú situáciu Slovenského tenisového zväzu a vyjadril sa k reštartu medzinárodného súťaženia. Taktiež priblížil ďalšie plány smerom k medzinárodným turnajom, ktoré zväz v NTC chystá.

02. 09. 2020
Rozhovory Více zde
 
news img

Krupa: Špičková morálka v NTC

Tomáš Krupa, renomovaný a uznávaný tenisový tréner, ktorý aktuálne vedie Lukáša Kleina v NTC, bol hosťom v relácii Rozhovory o tenise. Porozprávali sme sa o jeho aktuálnom zverencovi, ako vníma ich spoluprácu, aké má aktuálny líder poradia Peugeot Tennis Tour 2020 by Fortuna klady, a naopak, čo ho podľa neho zatiaľ trošku brzdí. Zareagoval taktiež na kritické hlasy v médiách zo strany niektorých hráčov a trénerov a ponúkol svoj pohľad na fungovanie práce v NTC.

29. 07. 2020
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - M. Mečíř

V relácii Rozhovory o tenise sme tento raz privítali šéftrénera Národného tenisového centra Miloša Mečířa. Zhodnotil účinkovanie slovenských hráčov na kontrolných tréningových turnajoch, ako aj na prvom zo série podujatí Peugeot Tennis Tour 2020 by Fortuna. Vyjadril sa k augustovému reštartu sezóny a taktiež pozval fanúšikov na medzinárodné priateľské stretnutie fedcupových tímov Slovenska a Česka.

24. 06. 2020
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - T. Macko

Tibor Macko, prezident Slovenského tenisového zväzu (STZ), bol hosťom v relácii Rozhovory o tenise. Rozprávali sme sa o nedávno skončenej slovenskej extralige, zareagoval taktiež na kritické hlasy v médiách zo strany niektorých hráčov. Priblížil sériu turnajov Peugeot Tennis Tour 2020 by Fortuna a vysvetlil ciele, ktoré ňou STZ sleduje. Na záver porozprával aj o priateľských medzištátnych stretnutiach Slovenska proti Česku. Tie sú na programe prvý júlový víkend, nominácie budú známe v pondelok 29. júna.

17. 06. 2020
Rozhovory Více zde
 
news img

Rozhovory o tenise - J. Nemček

V relácii Rozhovory o tenise sme tentoraz privítali v štúdiu Juraja Nemčeka, metodika Slovenského tenisového zväzu. Zamerali sme sa na problematiku tenisových trénerov počas pandémie koronavírusu. V tejto neľahkej dobe nemôžu poskytovať svoje služby, na čo reagovala aj Medzinárodná tenisová federácia. Projektom ITF Academy sa snaží podporiť a motivovať trénerov, aby využili viac voľného času na zvýšenie svojho vzdelania a ponúka im možnosť zadarmo absolvovať kurzy a získať rôzne certifikáty pod jej hlavičkou. V rámci projektu Tennis Academy je možnosť prihlásiť sa aj do systému iCoach.

21. 04. 2020
Rozhovory Více zde