Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Tenis doma » Skvelé zlato chlapcov z ME U16

Slovenskí tenisti po prvý raz v ére samostatnosti získali na zimných majstrovstvách Európy družstiev do 16 rokov (Winter Cup) majstrovský titul. Pod vedením kapitána Miloslava Mečířa ml. sa o to vo francúzskom Ronchine zaslúžili Richard Križan, Leon Sloboda a Dominik Mačej. Vo finálovom stretnutí zdolali Českú republiku 2:0 po singlových víťazstvách Mačeja a Slobodu. Štvorhra sa za rozhodnutého stavu nehrala.
"Na ME štartuje Slovensko pravidelne, ale majstrovský titul v kategórii do 16 rokov sme získali prvýkrát v ére samostatnosti. Stalo sa tak v konkurencii 32 štátov, chlapci zvíťazili aj nad takými tenisovými mocnosťami, akými sú Nemecko, Francúzsko, či Česko. Najlepším umiestením bola doteraz 4. priečka v rokoch 2013 a 2014," skonštatoval na tlačovej konferencii v Národnom tenisovom centre generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška a dodal: "Je to generácia chlapcov, ktorí môžu byť úspešní aj medzi dospelými. Slovenský tenis má do budúcnosti veľký potenciál a môže dosiahnuť lepšie výsledky ako súčasná generácia hráčov. Najvýznamnejším faktorom pritom bude známy trojuholník. Rodičia, kluby a tenisový zväz. Musíme im vytvoriť najlepšie podmienky, aby mohli uplatniť svoj talent. Keď bude dobrá spolupráca, môžu byť aj dobré výsledky. V dnešnej dobe je to ale ťažšie a ťažšie."
Kapitán tímu Miloslav Mečíř ml. vyzdvihol chlapcov za vzornú reprezentáciu: "Musím ich pochváliť, boli ako jeden tím, ozajstní parťáci. Na kurte vydali zo seba maximum, nenechali sa odradiť ani v stretnutiach, v ktorých nepatrili k papierovým favoritom. Odohrali množstvo výborných zápasov, pričom viaceré boli viac ako vyrovnané. Viackrát dokázali odvrátiť mečbaly súperov a získať bod na slovenskú stranu. Mali zanietenosť, snahu a do ničoho ich nebolo treba nútiť. Verím, že sa im bude dariť aj na individuálnych turnajoch a že sa budú naďalej zlepšovať a navzájom podporovať."
Majstrovské trio má pred sebou významné ciele. "Chcem naplno využiť svoj potenciál a v budúcnosti vyhrať grandslam," povedal Leon Sloboda a na jeho predsavzatie nadviazal Richard Križan: "V budúcnosti chcem byť na špici mužského tenisu, dostať sa do prvej desiatky, dvadsiatky, dostať sa ďaleko na mužských turnajoch." Dominik Mačej, ktorý dohral finálový víťazný zápas proti Česku po páde na ruku a po ošetrení má bandáž na ľavom zápästí, je skromnejší: "Budem pracovať na tom, aby som sa každým dňom zlepšoval."
Športový riaditeľ Slovenského tenisového zväzu Vladimír Habas dodal: "Konkurencia v tenise sa neustále zvyšuje, uspieť medzi toľkými krajinami je naozaj úspech. Chlapcom to veľmi želám a som rád, že sa Slovensko po prvý raz môže pýšiť titulom majstra Európy aj v tejto vekovej kategórii." (stz, tasr)
FOTO: Dušan Barbuš, titulná: TASR
Fotogaléria
-
-
-
kapitán tímu Miloslav Mečíř ml.
-
Richard Križan
-
Leon Sloboda
-
Dominik Mačej
-
I. Moška, tím SR U16, V. Habas

Extraliga - celkové poradie klubov
Víťazmi Extraligy 2025 sa stali muži TC EMPIRE Trnava a ženy TK Slovan Bratislava. Kým pre Trnavu je to štvrtý extraligový titul, Slovan sa z celkového prvenstva teší už po šestnásty raz. Na druhom mieste medzi mužmi je MŠK Poprad-Tatry (na snímke), medzi ženami patrí striebro TK Kúpele Piešťany. Prinášame celkové poradie extraligových tímov v tohtoročnej súťaži.

Mužskú extraligu ovládla Trnava
Hráči TC EMPIRE Trnava získali titul v slovenskej Extralige 2025. Vo finále zvíťazili nad MŠK Poprad-Tatry 4:3. Pre klub je to štvrtý extraligový titul v tridsaťjedenročnej histórii súťaže. Vo dvojhrách postupne bodovali János Fekete, Samuel Kyjaci a Andrej Martin, rozhodujúci bod vo štvorhre pridal pár Miloš Karol, Tomáš Lánik. Za hosťujúci tím zvíťazili vo dvojhrách Samuel Stolárik a Tadeáš Paroulek.

Ženská extraliga pre TK Slovan BA
Hráčky TK Slovan Bratislava získali titul v slovenskej extralige v ročníku 2025. Tím pod vedením kapitána Martina Zathureckého zdolal v repríze vlaňajšieho finále TK Kúpele Piešťany 4:3. Body pre víťaza postupne získali vo dvojhrách Mia Pohánková a Anastasia Sobolievová a vo štvorhre páry Sobolievová s Katarínou Kužmovou a Pohánková s Vargovou. Za domáci tím bodovali Soňa Depešová, Karolína Mráziková a Laura Svatíková. Slovan sa zo zisku majstrovského titulu tešil už po šestnásty raz a v ženskej extralige je suverénne najúspešnejším tímom. V jej tridsaťjedenročnej histórii získal viac ako polovicu všetkých titulov.

Sledujte finále extraligy naživo!
Slovenský tenisový zväz prináša tenisovým priaznivcom možnosť sledovať naživo finálové stretnutia slovenskej extraligy mužov aj žien, ktoré sú na programe v sobotu 3. mája od 10.00 h. Prostredníctvom livestreamu a livescore sa môžete aj vy preniesť do Spišskej Novej Vsi, kde si v súboji o titul zmerajú sily muži MŠK Poprad-Tatry s TC EMPIRE Trnava. V Piešťanoch budú bojovať v repríze minuloročného ženského finále domáci TK Kúpele Piešťany s TK Slovan Bratislava.

Fotogaléria stretnutia TK L4T Bratislava - TC EMPIRE Trnava
Tretie kolo mužskej extraligy zviedlo v skupine A proti sebe TK LOVE 4 TENNIS Bratislava a TC EMPIRE Trnava. Víťazstvo si vybojovali Trnavčania v pomere 5:2 a zabezpečili si postup do finále. O víťazovi bolo rozhodnuté už po dvojhrách, body v nich postupne získali Michal Milko, János Fekete, Andrej Martin a Dalibor Svrčina. Stretnutie zachytil objektív fotografa Dušana Barbuša.

Spoznali sme finalistov extraligy
V mužskej extralige sa do finále prebojovali TC EMPIRE Trnava a MŠK Poprad-Tatry A. Oba tímy nenašli vo svojich skupinách premožiteľa a zvíťazili vo všetkých troch stretnutiach. V záverečnom kole si Trnava poradila s TK LOVE 4 Tennis Bratislava 5:2, Poprad-Tatry zvíťazil nad TK Slávia STU Bratislava najtesnejším rozdielom 4:3. ŠK Blava 1928 Jaslovské Bohunice tak neobhája vlaňajší titul. Finálové stretnutie sa odohrá 3. mája na dvorcoch v Spišskej Novej Vsi.